• Immunturbó csodanövények

    1. Ánizs

    Már az ókorban is ezer betegség ellenszereként és a köhögés ellen is alkalmazták. Az ánizstermés illóolajat tartalmaz, ennek köszönhető a nyák- és görcsoldó hatás, mivel fokozza a hörgők kiválasztását és aktiválja a nyákot elvezető hörgőszőröket. Emellett baktériumölő, fokozza az emésztősavak kiválasztását és puffadásgátló hatással bír. Főzz belőle teát, hagyd 10 percig állni, majd napi 3-4 csészényi adagokban, mézzel fogyaszd köhögésre  – működik!

     

    2. Csipkebogyó

    Télen is könnyen hozzáférhetünk, és az egyik legjobb C-vitamin forrás, mivel a citrusfélékhez képest négyszer több C-vitamint is tartalmazhat, illetve A-, B-, K-, és P-vitamin is található benne, de természetesen leginkább magas C-vitamin tartalmáról híres. Keverd turmixba, mézbe, vagy főzz belőle lekvárt, és fogyaszd reggelente forró pirítóssal!
     

    3. Édeskömény

    Az ernyősvirágúak családjába tartozó fűszer a kapor, ánizs és kömény rokona is. Illóolajat, flavonoidokat és szterolokat tartalmaz, ezek pedig görcsoldó, gyulladásgátló és vizelethajtó hatásúak. Termésének olaja serkenti a légutak szőröcskéinek mozgását, nyákoldóként hat, támogatja a gyomor- és bélműködést, puffadásgátló és baktériumölő is. Fogyaszd például levesek, főzelékek, szószók vagy sütemények, likőrök formájában!
     

    4. Goji bogyó

    Az apró bogyók szinte mindenre jók: immunmoduláló hatása révén fokozódik a fehérvérsejtek aktivitása. Emellett szívvédő, rákmegelőző és immunstimuláló tulajdonságokkal is bírnak. A bogyó az antioxidáns karotinoidok egész tárházát tartalmazza, így védi a szemet is, C-vitamin tartalma pedig 500-szor magasabb, mint a narancsé. Fogyaszd aszalt formában vagy gyümölcsléként, egy ütős reggeli koktélhoz!
     

    5. Gyömbér

    Igencsak sokoldalú: gyomorerősítő, étvágyjavító, emésztést elősegítő hatása van, görcsoldó és fájdalomcsillapító. A kellemesen csípős, kissé erősebbre főzött gyömbértea csökkenti a bélgázok, hasmenés ellen is jó. Emellett rengeteg gyulladáscsökkentő anyagot is tartalmaz, gátolja a gyulladáskeltő anyagok képződését és antibaktérikus hatású. Fogyaszd szárított fűszerként, teaként vagy leszerelve sok mézzel.
     
     

    6. Hagymafélék

    A fokhagyma és vöröshagyma gyógyító hatásait nagymamáink nagymamái ismerték, sok régi recept kering felhasználását illetően. Főzhető belőle hagymatea vagy akár mézes hagymaszirup is! Természetes antibiotikumok, vírusok, paraziták, baktériumok ellen is bevethető zöldségek, ráadásul antioxidáns hatásúak is.
     

    7. Hárs

    A kislevelű-, nagylevelű- és a széleslevelű hársfák virágai remekül használhatók köptetőnek, nyákoldónak és lázcsillapítónak is, mindezek mellett pedig immunerősítő hatással is bírnak a virágok. A hársméz gyógyhatásai is bevethetőek a téli időszakban, ilyenkor minden esetben termelői, hőkezeletlen mézet fogyasszunk! A bodzával 1:1 arányban készített teája emellett kedvelt izzasztószer.
     

    8. Homoktövis

    Az egyik legkomolyabb vitaminbomba, hiszen a  benne található 190 biológiailag aktív anyag hatása mind-mind egymást erősíti. Természetes C-vitamin tartalma tízszerese a citroménak, kiemelkedő antioxidáns tartalmának köszönhetően pedig gátolja a daganatos sejtek képződését, illetve nem csak védi és erősíti az immunrendszert, hanem késlelteti az öregedési folyamatokat is. Fogyasszuk teaként, vagy a belőle készült őrleményt keverjük a reggeli zabkásához!


    9. Kakukkfű

    A szegények antibiotikuma, és egy elengedhetetlen immunerősítő. A kakukkfű legfőbb hatóanyaga az illóolaj, amely erős immunerősítő hatással bír, légúti betegségek esetén már elsőként gondoljunk a kakukkfűre! Ihatunk teát, alkoholos tinktúrát, de illóolajos-mézes köptetőt vagy mellkasi bedörzsölőt is készíthetünk belőle. Mivel kiváló fűszernövény, bátran főzzük bele ételeinkbe is!
     

    10. Körömvirág

    Hiába ismerjük sokan, azt kevesbé ismert, hogy a körömvirág immunerősítő hatással is bír. A virágából készült tea alkoholos kivonata amellett, hogy immunstimuláns és antioxidáns, felhasználható még bélrendszeri gyulladások kezelése során is. Antibakteriális, antivirális, erősíti a nyirokrendszert, keserűanyag tartalma jótékony hatással van a májra és az epére is, nem utolsó sorban pedig szuper gyulladáscsökkentő.
     
     
    ###ROADBLOCK1###