Wellness-re mennél? - hasznos tippek
Mit is takar a wellness?
A fogalom nagyjából tíz éve robbant be a hazai köztudatban, és azonnal tartolt. A szótári meghatározás szerint „a wellness személyre szabott egészségmegőrző programok összessége, illetve időnként gyógymódok, gyógykezelések együttes alkalmazása.”
Manapság már szinte mindennapos, hogy az emberek szabadságukat, pihenőidejüket wellness szállodákban (4-5 nap vagy egy hét) vagy fürdőkben töltik.Annak érdekében, hogy testileg és lelkileg megnyugodjanak, feltöltődjenek.
Hova érdemes menni?
A népszerűségi listákat a hagyományos fürdővárosok vezetik -
Hajdúszoboszló,
Hévíz,
Bükfürdő,
Zalakaros és
Sárvár, de az ország eldugott vidékein is találunk wellness szállodákat. Az egyik legnépszerűbb időszak a szilveszter,
Itt megtudhatod, mit is tartalmaznak a több napos, szilveszteri szállodai csomagok.
Wellness szolgáltatások
Nincsen egységesen elfogadott meghatározása a wellness-nek. A szakértők szerint vannak alapszolgáltatások, amelyeket mindenképpen tartalmaznia „kellene” egy ilyen létesítménynek - úszómedence, többféle szauna, gőzkabin, különböző masszázsok és egy vagy többféle sportlehetőség.
Több helyen van vizi torna, ami elsősorban túlsúlyosoknak, merev ízületekkel rendelkezőknek ajánlott, mivel általában a vízben sokkal könnyebb a mozdulatok elvégzése, mint szárazban.
Finn-szauna
A klasszikus finn-szauna egy olyan helység, amelyet legtöbbször forró kövekre öntött vízzel fűtenek fel. Hőmérséklete 80-110 °C között mozog, páratartalma alacsony. Erőteljes verejtékezéssel jár, ezáltal méreganyagok távoznak a szervezetből. Szaunázás előtt ajánlott lezuhanyozni, majd többször 5-20 percig benntartózkodni. A szünetekben szintén érdemes a zuhanyozni. A szaunázás végeztével pedig venni egy nagy hideg vizes zuhanyt, - vagy, ha van - megmártózni egy jéghideg merülő medencében vagy jégkamrában lehűteni magunkat. Fontos, hogy utána pihenjünk. Vigyázat: szívbetegének nem ajánlott.
Infraszauna
Az infraszauna esetében elektromos vagy fa kályha helyett infrasugarakkal melegszik fel a helyiség. Az infrasugarak mélyen hatolnak be a szervezetbe és belülről-kifelé felmelegítik azt. A normál szaunához képest alacsonyabb hőmérsékleten működik (40-55°C), de mégis nagyobb az izzadság keltő hatása. Ezáltal erőteljesebben méregtelenít, emellett alakformáló, izomlazító, bőr pórustisztító és sejtregnáló hatása is van. Gyakran ajánlják fogyókúrához, 30 perc alatt, akár 300 kalóriát is égethetünk a benntartózkodással, pláne, ha gyakorlatokat is végzünk közben.
Tepidárium
A római korból származó tepirádium, azaz „langyos melegedő” két ezer év után megint hódit. Ez egy olyan részleg, ahol valamivel melegebb van a testhőmérsékletnél, nagyjából 37-39 °C. Ma már több magyar wellness szálloda is fel van szerelve a csempével burkolt helységgel, ahol a falakat, a padlót és a kőpadokat is fűtik. Elsősorban azoknak ajánlott, akik nem bírják a szaunát és a gőzfürdőt. A tepirádium javítja a vérkeringést, stresszoldó és nyugtató hatású, viszont nem terheli meg a szervezetett a túlzott izzadás.
Gőzkabin
A gőzkabinban, gőzfürdő hőmérséklete körülbelül 43-46°C-os. Az erőteljes pára izomlazító, stressz oldó hatású, és gyorsítja a regenerálódást és a szervek vérellátását. A gőzkabin rendszeres használata enyhíti a légzőszervi betegségek tüneteit, bársonyossá teszi és hidratálja a bőrt, illetve megelőzi a narancsbőr kialakulását, ráadásul méregtelenít. Enyhíti a megfázás, influenzás, orr- ill. arcüreggyulladás és asztma tüneteit. Nagy előnye továbbá, hogy benn tartózkodáskor növekszik a pulzusszám, miközben nem emelkedik a vérnyomás.
Kneipp-taposó
A köztudatba csak most szivárog be, pedig már több hazai wellness szállodában, termálfürdőben is fellelhető a knepp-taposó. A fogalmom egyébként egyáltalán nem új, a kneipp-féle kúrát eredetileg a XIX. század elején dolgozták ki. A knepp-taposó alján kisebb, gömbölyű, lekerekített kövek vannak, a köveket hideg víz fedi. A kúra során a hideg vízben sétálunk, kiemelve lábunkat a meleg levegőre, miközben lábunkat masszírozzák a kis kövek. A hideg és a meleg váltakozása stimulálja az érfalakat, így serkenti vérkeringést. Rendszeres használata megelőzi a gyulladásokat és javítja az anyagcsere folyamatokat. Jó hatással van az idegrendszerre, a szívműködésre és az immunrendszerre is.
A felsoroltakon kívül még sok más érdekességet találhatunk egy wellness-részlegben. Bárhova is megyünk, érdemes előre tájékozódni, milyen szolgáltatásokat nyújt a szálloda, így felkészülhetünk mi vár ránk, és elkerülhetjük a csalódással járó „hideg zuhanyt”.
Hogyha a szilvesztert wellness-szel szeretnéd tölteni, akkor keresgélj ezen a
linken a legjobb szilveszteri szállások közül. Garantált felfrissülés, szórakozás és kényeztetés vár rád a legjobb belföldi wellness szállodákban!